Panorama Racławicka

Panorama Racławicka

ATRAKCJE WROCŁAW - PANORAMA RACŁAWICKA - HOTEL TUMSKI

Panorama Racławicka stanowi jedną z niekwestionowanych atrakcji Wrocławia. Turyści z kraju oraz zagranicy przyjeżdżają, by zobaczyć to ogromne dzieło o długości sięgającej 114 metrów i wysokości 15 metrów. Nie da się ukryć, że są to wartości, które robią wrażenie nawet na największych sceptykach. Malowidło przedstawia sceny ze zwycięskiej bitwy Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w roku 1794.

Kilka słów o historii obrazu

 

Pomysł na wykonanie pojawił się w setną rocznicę owej bitwy. Zainicjował go lwowski malarz Jan Styka. Zaprosił on do malowania wielu wybitnych artystów owych czasów tj. Wojciech Kossak, Włodzimierz Tetmajer czy Tadeusz Popiel. Prace nad obrazem zajęły dziewięć miesięcy, a efekt okazał się zdumiewający i po dziś dzień przyrównuje się go do współczesnej technologii 3D. Dzieje się tak z racji niesamowitej perspektywy zastosowanej przez malarzy.

 

Panorama Racławicka we Wrocławiu

 

Obraz znalazł się w stolicy dolnego śląska po II wojnie światowej i wiele lat czekał na to, by pokazać się światu ze względów politycznych. Oglądać ją można dopiero od 1985 roku w wybudowanej specjalnie do tego celu rotundzie. Jeśli masz ochotę zobaczyć ją na własne oczy, to zapraszamy do Wrocławia. Nocleg w Hotelu Tumskim masz na wyciągnięcie ręki.